Kvety
Orchidea
Orchidey rastú všade tam, kde žije človek.
V súčasnosti je známych okolo 30 tisíc druhov orchideí.
Mnohí odborníci predpoladajú, že ich počet stúpne ešte o niekolko tisíc nových, doteraz ešte neobjavených druhov.
Ťažiskom najbohatšieho výskytu sú tropické a subtropické pralesy, kde rastie väčšina známych druhov.

Ruža
Ružu si väčšina z nás predstaví v sýtočervenej, no vďaka rokom šľachtenia nie je problém nájsť ju i v netradičných až odvážnych farbách. Jej krása a elegancia je nadčasová a očarí každú generáciu.
Existuje viac ako 150 druhov ruží.
Len počas Valentína dokonca viac ako 200 miliónov na celom svete.
V nemeckom meste Hildesheim je najstarší ružový ker.
Koruna najväčšieho ružového kra má asi 790 m3, obvod kmeňa 3,6 metra a rastie na ňom až
200 000 kvetov.
V mesta Pashan v Indii rastie najvyššia ruža, dnes meria viac ako 7 metrov.
Ružový olej je jedným z najluxusnejších a najdrahších obchodných artiklov na svete.

Snežienka
Snežienky sú v kvetinárstve šľachtené už od 16. storočia a v súčasnosti existuje okolo 200 záhradných kultivarov, ktoré vznikli aj vďaka kríženiu s ázijskými druhmi, importovanými do európskych záhrad niekedy okolo roku 1880.
Do Británie boli snežienky údajne privezené na začiatku vlády kráľovnej Alžbety I. (1533 - 1603), podľa iného zdroja sa tam dostali z územia dnešného Talianska už v 1. storočí n. l.
Aby jednotlivé trasy boli čo najdlhšie estetické, vysádzali sa do nich postupne kvitnúce druhy a kultivary snežienok, prípadne druhy nové, v Británii do tej doby neznáme.
Niektoré z nich priniesli vojaci z krymskej vojny (1853 - 1856).

Fialka
Fialka je známa pre svoje krásne sfarbenie a príjemnú vôňu.
Fialky sú bohaté na vitamín C, saponíny, flavonoidy, rutín a množstvo iných prospešných látok.
Kvety aj zeleň môžete jesť surové, dusené, varené alebo pečené.
Môžete si z nich pripraviť aj chutný bylinkový čaj.
Rastie medzi krovím, pri plotoch a múroch, vo svetlých lesoch. Má rád vlhkejšie miesta.
Zberá sa vňať, koreň a kvety.
Fialka je účinná pri chorobách dýchacích ciest, pri chronickom kašli, zachrípnutí, nahromadení hlienu v prieduškách, pri zápale.
Sedmoráska
Nájdeme ju v trávnikoch, na medziach, suchších lúkách a v priekopách, od nížin až po subalpínske pásmo.
Zbiera sa kvet i vňať.
Zbiera sa kvet i vňať.
Sedmokráska pochádza z Kaukazu, ale do Európy sa dostala veľmi dávno, pretože je spomínaná už v stredovekých herbároch.
Sedmokráska prvý posol jari.
Nezvykne sa však používať samostatne, ale v zmesi s inými bylinkami s podobným účinkom. Hlavne kvôli jej nepríjemnej chuti, z dôvodu vysokého obsahu horčín. Na uľahčenie vykašliavania je odporúčaná zmes s plodom fenyklu, vňaťou medovky a kvetom alebo listom podbeľu. Pri slabšom prechladnutí stačí čajovú lyžičku zmesi zaliať vriacou vodou, lúhovať 5 minút . Takto si treba pripraviť 3 šálky denne, najradšej čerstvé. Pri ťažkom, dávivom kašli je vhodné použiť polievkovú lyžicu zmesi.

Slnečnica
Slnečnica je z hľadiska svetovej produkcie olejnín po sójových bôboch, repkových a bavlníkových semenách štvrtá najvýznamnejšia olejnina na svete. Medzi troch najvýznamnejších pestovateľov v Európe patria Ukrajina, Rusko a krajiny Európskej Únie. Podiel týchto krajín na svetovej produkcii je približne 69 %. Na južnej pologuli je najvýznamnejším producentom Argentína. Medzi významných pestovateľov slnečnice patrí aj Čína. V krajinách EÚ (28) dochádza v ostatných rokoch k postupnému poklesu produkcie slnečnicových nažiek. Najvýznamnejším exportérom slnečnicového oleja je Ukrajina a po nej Rusko. K najväčším importérom oleja patrí India a krajiny EÚ (28).
Slnečnica patrí do čeľade astrovitých (Asteraceae).

Mäsožravá rastlina
Mäsožravé rastliny známe tiež ako hmyzožravé r. či mäsožravky sú rastliny, u ktorých sa pre nedostatok živín, získavaných z pôdy, vyvinula schopnosť predácie.
Pre začiatočníkov sú vhodné rody ako Špirilice (Sarracenie), ktoré vytvárajú trubicovité pasce a vábia korisť farbou, vôňou na lepkavú tekutinu, ich hladké vnútorné steny neumožňujú útek a enzymatické šťavy vo vnútri pascí obeť strávia.
Mäsožravky potrebujú zazimovať, inak sa zbytočne vysilia a ďalšiu sezónu nemusia prežiť.
Celý rod patrí medzi atraktívne druhy.

Púpava
je rastlina z podčeľade čakankovité (Cichoriaceae).
Púpava je trvácna bylina s krátkym jednoduchým podzemkom, ktorý prechádza do mäsitého koreňa. Z podzemku vyrastá prízemná ružica listov. Čepele listov sú celistvookrajové, riedko zúbkaté, zbiehavé. Zo stredu ružice vyrastá holá, bezlistá, valcovitá, dutá stonka, vysoká 20-30 cm, ktorá nesie kvetný úbor zavinutý v množstve zelených lístočkov a zložený z mnohých svetložltých, jazykovitých kvetov.

Prvosienka jarná
V zimnom období pri prechladnutiach, pri problémoch s dýchacími orgánmi siahame po žltej, príjemne voňajúcej prvosienke, ktorá je pre nás symbolom jari. Často sa s ňou stretávame pri výletoch na lúkach a v riedkych lesoch.
Prvosienka jarná má kvety žĺtkovožlté a len mierne pootvorené, kým vyššia má kvety len slabožlté a široko otvorené. Pri prípadnej zámene by s však nič nestalo, lebo oba druhy sú rovnocenné a môžu sa na liečebné použitie zbierať.
Rastlinka kvitne v marci až v apríli.
