
šie stavby sveta
Mind House (Barcelona, Španielsko)
Najpopulárnejším dielom slávneho architekta Gaudiho v Barcelone je park Güell situovaný na kopci na predmestí Vallcarca. Toto priestranstvo malo slúžiť na bytovú výstavbu, ale projekt stroskotal. Pre tých, ktorí chceli žiť v Barcelone to bolo ďaleko od centra a pre tých, ktorí chceli byť mimo mesta, to zas bolo príliš blízko. Guellovi dediči predali kopec mestu a dnes je z neho park otvorený pre verejnosť.

Zakrivený dom (Sopot, Poľsko)
Architekt Szotynscy Zaleski sa pri stavbe tohto domu inšpiroval detskými ilustráciami a dnes je táto budova najfotografovanejšou v celom Poľsku. Sú v nej aj rôzne atrakcie pre turistov, bary a obchody.

Kamenný dom (Guimarães, Portugalsko)
Tento zvláštny dom vtesnaný medzi balvany je súkromnou budovou a slúži ako rodinný dom.

Lotosový chrám (Dillí, India)
Betónová stavba je pokrytá bielym mramorom a slúži ako chrám uctievania. Pred vstupom si každý návštevník musí vyzuť topánky, na ktoré dávajú pred vchodom pozor strážcovia. V chráme sa nesmie fotografovať a dokonca ani rozprávať.

Brazílska katedrála (Brazília, Brazília)
Táto stavba slúži ako kostol a jej stĺpy predstavujú ruky vystierajúce sa k nebu. Sú identické a vážia neuveriteľných 90 ton.

La Pedrera (Barcelona, Španielsko)
Budova bola postavená pre manželský pár, Rosario Segimon a Pere Milà. V súčasnosti je táto stavba súčasťou Svetového dedičstva UNESCO "Diela Antonia Gaudího".

Atómium (Brusel, Belgicko)
Jednou z originálnych myšlienok pre EXPO ´58 bolo vybudovať verziu Eiffelovej veže hore nohami. Architekt Waterkeyn sa však rozhodol, že symbolickejšie bude použiť atómovú štruktúru. Stavba mala pôvodne stáť len šesť mesiacov, no v skutočnosti sa z nej stal symbol výstavy, modernej architektúry i Bruselu. Bez zmeny stojí už takmer 50 rokov.

Múzeum súčasného umenia (Niteroi, Rio de Janeiro, Brazília)
Dielo dizajnéra Oscara Niemeyera bolo dokončené v roku 1996 za pomoci stavebného inžiniera Bruna Contariniho a je jedným z hlavných mestských pamiatok. Kupola múzea má priemer 50 metrov a tri poschodia. Hlavný kreatívec Niemeyer sa inšpiroval filmom s tematikou ufo. Jeho múzeum symbolizuje lietajúci tanier na oblohe nad mestom Rio de Janeiro.

Verejná knižnica Kansas City (Missouri, USA)
Budova knižnice je postavená v tvare police s knihami a jej cieľom je inšpirovať ľudí, aby do nej vstúpili. "Na polici" je 22 titulov, ktoré predstavujú rôzne žánre i témy.

Hobití dom (Wales, Veľká Británia)
Architekt Simon Dale postavil tento dom pre svoju rodinu za neuveriteľné štyri mesiace. Stavba berie ohľad na životné prostredie a svojim obyvateľom poskytuje príležitosť byť neustále v spojení s prírodou.

Múzeum Guggenheim (Bilbao, Španielsko)

Rotujúca veža (Dubaj, Spojené Arabské Emiráty)
Autorom svetovo prvej pohyblivej veže je architekt Dr. David Fisher. Každé jej poschodie sa bude otáčať zvlášť, preto je možné, že budovu neuvidíte v rovnakej podobe dvakrát. Zároveň svojim obyvateľom umožní, aby si rannú kávu vychutnávali pri východe slnka a večer im zas ponúkne jeho romantický západ. Stavba zatiaľ nie je zrealizovaná.

Habitat 67 (Montreal, Kanada)
Bytový dom bol jedným z najnavštevovanejších pavilónov na EXPO ´67, ktorého témou bolo bývanie. Projekt bol navrhnutý tak, aby poskytoval cenovo dostupné bývanie čo najväčšiemu počtu ľudí.

Koncertná hala (Porto, Portugalsko)
Stavba architekta Rema Koolhaasa je svojím dizajnom uznávaná na celom svete. Kritik architektonických diel z New York Times ju klasifikoval ako najatraktívnejší projekt, ktorý kedy Koolhaas postavil. Mnohí ju porovnávajú s Múzeom Guggenheim Franka Gehryho v španielskom Bilbae.
