Rybárstvo
Rapala

Nosáľ sťahovavý
Nosáľ sťahovavý je v našich vodách rybou v podstate bez akéhokoľvek hospodárskeho významu, Jedná sa o pôvodný druh ale oproti minulosti sú jeho počty značne preriedené. Po Európe je nosáľ široko rozšírený, no taktiež v menšom množstve ako kedysi. Bežné úlovky majú 20- 35 centimetrov, kapitálne kusy dorastajú až do cca 55- 60 centimetrov a hmotnosti okolo 3 kg. Nosáľ sťahovavý rastie pomerne pomaly, v treťom roku má dĺžku v priemere 12- 14 cm. Dožíva sa 8- 10 rokov, výnimočne max. 13.

Sumček hnedý
Sumček americký (ako už prezrádza jeho názov) skutočne pochádza z Ameriky, do Európy sa dostal koncom 19. storočia zrejme kvôli omylu, že sa jedná o iný druh sumca, ktorý dorastá do väčších rozmerov. Na našom svetadiely sa mu darí dobre, na niektorích miestach je rybou tak premnoženou a nechcenou, že ho rybári vyhadzujú do kríkov. Zvyčajné úlovky sumčekov majú 15- 25 cm, hranica rastu je však okolo 40- 45 cm s hmotnosťou do 2- 2,5 kg. Sumček americký žije výrazne krátko, priemer je 3- 5 rokov.

Makrela obyčajná

Tuniak modroplutvý

Amur biely
Jeho hlavný význam spočíva v tom, že sa živí rastlinnou stravou a vodnými riasami. Preto zvyšuje produkciu rybárskych revírov. Amur sa tiež veľmi rýchle stal veľmi obľúbenou rybou športových rybárov vďaka svojej bojovnosti.

Sivoň americký

Podustva severná
Podustva severná sa nachádza v celkom slušnom množstve na území Slovenska a po svete je taktiež široko rozšírená. Napriek tomu treba podotknúť, že kedysi bola u nás výrazne početnejšia. Dnes sa uloví len 20 % z toho, čo sa ulovilo v 70- 80 tych rokoch. Pokles podustiev je zapríčinený ľudskými zásahmi do životného prostredia, budovaním umelých bariér, čo má za následok absenciu prirodzeného výteru, počty podustiev ďalej riedia kormorány a pytliaci, ktorí ich likvidujú počas neresu. Bežné úlovky podustiev majú dĺžku 25- 40 cm, no rekordné exempláre dosahujú aj 60 cm a hmotnosť vyše 2 kg. Podustava severná rastie pomaly, obe pohlavia zhruba rovnakým tempom. Priemerná trojročná podustva na Slovesku má cca 11- 18 cm, v desiatich rokoch má 26- 35 cm. Priemerná dĺžka života je 10- 12 rokov, výnimočne sa dožívajú do 20 rokov.

Pstruh dúhový

Lipeň obyčajný
Lipeň obyčajný je dravá ryba, obývajúca lipňové pásmo. Žije v tečúcich podhorských vodách a má pestrofarebné telo s veľkou chrbtovou plutvou.

Pstruh potočný

Najväčší kapor
Holandskému rybárovi Michelov Schoenmakersovi sa v piatok (23. 11.) v Maďarsku podaril doslova kapitálny úlovok. Z vody vytiahol 51,2-kilogramového kapra. Prekonal tak svetový rekord, keďže doteraz najznámejší kapor vážil 49 kíl.

Rybárstvo na Slovensku 18. a 19. storočí
Z historických prameňov, ku ktorým sa môžeme dostať, sa uvádza, že v 18. a v 19. storočí sa lovili v úseku slovenského Dunaja naozaj obrovské ryby. Dozvedáme sa, že pri spoločných rybačkách celých dedín, keď rybári dokázali úplne prehradiť plytšie partie Dunaja záťahovými sieťami, sa lovili, okrem jeseterov veľkých s hmotnosťou až 1 500 kg, aj sumce takmer 4 m dlhé a vážiace 350 kg.
